מאמרים

image3

בין האישי לעסקי

היכן עובר קו הגבול בינכם לבין העסק שלכם? האם אלו שני מרחבים נפרדים או שההפרדה היא מלאכותית ומאולצת? הבאנו בפניכם מספר זוויות התבוננות חשובות ומאתגרות.

רו"ח אבי וידן, עו"ד שגיא דותן, מאירה בן-ארי | דצמבר 2018

באנו ליהנות!

אחד הגורמים החשובים במשוואת ההצלחה העסקית היא מידת ההתלהבות שלכם ממה שאתם עושים. נכון, העסק אמור להרוויח ולספק לכם פרנסה והתוצאות העסקיות חייבות להיות מעולות. אך כדי שזה יקרה מבלי לפגוע ברווחה הנפשית שלכם – אתם חייבים ליהנות ממה שאתם עושים. ההנאה היא מקור האנרגיה שמחזיק אתכם ממוקדים ונחושים לאורך זמן.

כיצד יוצרים התלהבות מתמשכת בתוך עולם עסקי מורכב שמחייב אתכם להשקיע זמן, מאמץ וכסף כדי לבלוט בשוק דינמי ותחרותי? התשובה החד משמעית היא – בססו את העסק שלכם על התשוקה שלכם. על מה שבוער בתוככם. על מה שמעניין אתכם, מרתק וסוחף אתכם. על מה שיש לו משמעות עמוקה עבורכם.

העסק הוא המרחב בו אתם אמורים לממש את עצמכם ולהביא את הפוטנציאל האישי שלכם למיצוי מקסימלי. לכן, מנקודת המבט הזו, הגבולות בין האישי לעסקי כמעט שאינם קיימים.

כשהנפש מדברת

הרגשות, המחשבות והאמונות שלכם באים לידי ביטוי בהתנהלות השוטפת. כאשר אתם מונעים מתחושות התלהבות וביטחון – היכולת שלכם להצליח עולה פלאים הן ברמה המקצועית והן ברמת השיווק והמכירות. אתם מעזים יותר, ממוקדים ורהוטים יותר, והלקוחות הפוטנציאלים חווים את זה ומפתחים אמון בכם ובמוצר או בשירות שאתם מציעים. מנגד, אם אתם באים עם חוסר חשק, ביטחון עצמי ירוד וספקות לגבי היכולת להצליח – זה פוגע בהשקעה שלכם בעסק וביכולת לייצר הכנסות.

מכאן, מצבכם הנפשי חודר את הגבולות שביניכם לבין העסק ומחלחל מהר ובבטחה אל התוצאות העסקיות. חזקו את הביטחון ואת האמונה בדרך שבחרתם. זה ישפיע לא רק על מצב הרוח אלא גם על חשבון הבנק שלכם.

עובדים מהבית

עסק ביתי עשוי לטשטש במידה רבה את הגבולות בין החיים האישיים שלכם לבין הפעילות העסקית. הילדים הגיעו מבית הספר… נזכרתם שצריך לתלות כביסה… הפסקת קפה ביחד עם סדרת הטלוויזיה האהובה… כמות הגירויים והסחות הדעת גבוהים לאין שיעור כאשר העסק מתנהל מהבית ונדרשת משמעת עצמית גבוהה כדי להתמקד בעבודה ולהיות אפקטיביים.

בנוסף, אם אתם מעסיקים עובדים או נפגשים עם לקוחות במשרד הביתי – זה עלול ליצור תחושת חדירה לפרטיות שלכם ושל בני הבית האחרים ולעיתים אף מלווה באי נוחות של הלקוחות.

מכאן, כאשר אתם בוחרים לנהל את העסק מהבית, חשוב לייצר הפרדה מודעת בין האישי לעסקי מבחינת זמני פעילות ומרחבי העבודה, ככל שהתנאים מאפשרים לכם.

הכל נשאר במשפחה

עסקים משפחתיים הם אחד ההיבטים המורכבים ביותר של טשטוש הגבולות שבין האישי לעסקי, לחיוב ולשלילה. עבודה עם בן משפחה מחזקת את תחושות האמינות, היציבות וההמשכיות, שבדרך כלל גם מוכיחות את עצמן עקב מחוייבות מוגברת הן לעסק והן לבני המשפחה. מאידך, כאשר עולות בעיות ברמה המקצועית ונדרשת סמכות ניהולית, המעורבות הרגשית עלולה לעורר חיכוכים וקונפליקטים שהיו נמנעים אם לא היה מדובר במשפחה.

כאשר היחסים בתוך המשפחה והעסק חמים ונעימים, וכאשר יש תקשורת טובה – עסק משפחתי יהווה, לרוב, יתרון, וזאת בתנאי שיש חלוקת תפקידים וסמכויות ברורה ומוקפדת.

גבולות פיננסיים

כשמדובר בחברה, קיימת הפרדה בין החשבון העסקי של החברה לבין החשבון הפרטי של הבעלים. גם כאשר מדובר בעסק עצמאי, מומלץ לפתוח חשבון עסקי. היתרון בהפרדת החשבונות הוא שקל יותר לעקוב אחר תזרימי המזומנים של העסק ושל משק הבית ובכך לייצר בהירות ויציבות ולהקל על התכנון העסקי בטווח הקצר והארוך.

כאשר העסק שלכם מורכב מבחינת הפעילות הפיננסית וכאשר החשבון הפרטי שלכם משותף עם בני הזוג – אל תהססו לפתוח חשבון עסקי נפרד.

בעיני רשויות המס

ברמת המיסוי קיימת הפרדה מלאה בין הכנסות העסק וההכנסות ממקורות אחרים (שכר דירה, פנסיה, משכורת וכו'). לעומת זאת, לא קיימת הפרדה מלאה בין הוצאות העסק להוצאות הפרטיות וישנן הוצאות מעורבות רבות.

לעניין חוק מע"מ נקבע כי כאשר מרבית ההוצאה המעורבת משמשת את העסק, ניתן לדרוש שני שליש ממע"מ התשומות הכלול בהוצאה, כנגד חשבונית מס מקור מהספק. כאשר מרבית ההוצאה המעורבת משמשת לצרכים פרטיים, ניתן לדרוש רבע ממע"מ התשומות הכלול בהוצאה.

בנוגע למס הכנסה, נקבעו כללים בחלק מהמקרים. לדוגמא: הוצאות רכב – 45% מההוצאות תוכרנה לצרכי מס; כאשר העסק מתנהל מהבית מקובל להכיר כהוצאה עסקית הוצאות ביתיות כמו חשמל וארנונה המיוחסות לעסק, וזאת לפי מפתח סביר (למשל באופן יחסי למספר חדרי הבית).

הפרדה משפטית

מבחינה משפטית הברירה בידכם – האם להתנהל כעוסק מורשה או כתאגיד. התאגיד הנפוץ ביותר שיכול להיות מוקם על ידי אדם אחד או חבר בני אדם, נקרא חברה. כעיקרון, רצוי להגביל את אחריותם של בעלי המניות של החברה ובכך ליצור מחסום שימנע את האפשרות שבעלי המניות יהיו אחראים לחובותיה והתחייבויותיה של החברה. החברה ככזו מהווה אישיות משפטית נפרדת בעלת זכויות וחובות משל עצמה הנבדלים מזכויותיהם וחובותיהם של בעלי מניותיה.

תאגיד נפוץ נוסף, נקרא שותפות. לרוב, שותפות היא שותפות כללית שאינה מוגבלת (מה שאומר שהשותפים אינם נהנים מהגנה במקרה של התנהלות רשלנית של מי מהשותפים), אולם ניתן שגם שותפות תהיה מוגבלת, אלא שבמקרה כזה עדיין חייב שלפחות אחד השותפים יהיה שותף כללי שאחריותו אינה מוגבלת. אופציה זו מתקיימת, לרוב, במקרים שבהם רק חלק מהשותפים לוקחים חלק פעיל בניהול העסק.

ההחלטה אם לנהל את העסק כעוסק מורשה, ובעיקר כחברה או שותפות, מורכבת וחשובה ביותר. רואה חשבון ועורך דין בעלי התמחות וניסיון מוכח בתחום יסייעו לכם לקבל את ההחלטות המתאימות ביותר עבורכם בהקשר זה.

לייצר איזונים

העסק הוא מרכיב גדול וחשוב בחייכם, אך אינו הכל. כדי לחיות חיים מלאים ומספקים עליכם לטפח היבטים נוספים של חייכם ובהם משפחה, פעילויות העשרה ופנאי. כמו באפקט הדומינו, פגיעה או חסך באחד ממעגלי החיים משפיעה על כל היתר. מילת המפתח כאן היא איזונים.

הציבו גבולות של זמן ומשאבים פנימיים לעסק שלכם כדי שתוכלו להשקיע גם במרכיבים האחרים בתמונת החיים שלכם. נהלו את עצמכם במסגרת לוח זמנים מושכל ונהלי עבודה שיאפשרו לכם איזון בין העסק להיבטי החיים האחרים.